Staráte se o své nohy? Že Vy ano? A jak jsou na tom ostatní? Zaměřili jste se někdy na nohy druhých? Až polovina dospělé populace trpí deformitou nohou. O své nohy se nestarají, nosí nevhodnou obuv, příliš své nohy zatěžují apod.
Druhy onemocnění nohou
Mezi onemocnění s nejvyšším výskytem jsou plísně a deformity, které vznikly důsledkem špatného a taky dlouhodobého zatížení nohou. Tyto problémy však začínají už v dětském věku. Až třetina dětí už dnes nikdy neběhá naboso a nosí obuv, která pro ně není vhodná a nohy jim kazí.
Vbočená pata a noha
Předpokladem pro zdravou nožní klenbu s dobrou funkcí prstů je rovnoměrné zatížení pat. Při nápravě nesprávného zatížení pat, je možné začít řešit problémy s velkými klouby a páteří. Vbočení pat je také příčinou vbočeného palce a deformit prstů. Při vbočené noze je celá noha natočena dovnitř a může tak dojít k poklesu podélné a příčné klenby.
Co s tím?
Pokud chcete své paty stabilizovat, stoupněte si na stupínek a paty opakovaně zvedejte a pokládejte. Cvik neprovádějte přímo na špičkách, tím by se mohla snižovat příčná klenba. Takto si stačí zacvičit dvakrát denně s pětadvaceti opakováními.
Dále můžete před zrcadlem nacvičovat stoj s rovnými patami. Střídavě přenášejte váhu na vnitřní a vnější okraje pat. Dělejte to do té doby, doku nezískáte pocit, že stojíte rovně a pevně. Poté zůstaňte stát a kontrolujte si postavení pat v zrcadle. Další variantou může být stoj na jedné noze s pevně vzpřímenou patou bez jakékoli opory. Každý cvik byste měli provádět minimálně 30 vteřin. Další blahodárnou léčebnou kůrou pro nohy s deformitami je chození naboso po nerovném terénu nebo alespoň pořízení si speciálních vložek do bot, které poskytují stabilitu střední a zadní části nohy.
Je důležité nohy nezanedbávat a nosit správnou zdravotní obuv, na což se právě firma Scholl s její více než stoletou tradicí zaměřuje.
Pečujte o své nohy a ony se Vám odvděčí.